Opis
ICA to organizowana cyklicznie co dwa lata międzynarodowa konferencja, której najbliższa edycja planowana jest na wrzesień 2023 r. Fundacja Polskiej Akademii Nauk będzie ją organizować wspólnie z Instytutem Agrofizyki PAN oraz Lubelskim Oddziałem Polskiej Akademii Nauk.
Celem konferencji jest przedstawienie najnowszych osiągnięć agrofizyki w kontekście wyzwań współczesnego, europejskiego i światowego rolnictwa, w szczególności relacji pomiędzy jakością gleby, jakością i efektywnością produkcji rolniczej oraz zmianami klimatycznymi. Konferencja ma na celu promowanie zrównoważonego rolnictwa, które zapewnia produkcję zdrowej i smacznej żywności, nie degraduje środowiska i ma minimalny wpływ na zmiany klimatyczne, demograficzne i biologiczne. Tematyka wpisuje się w najnowsze trendy i kierunki wyznaczane przez otoczenie społeczno-gospodarcze oraz strategiczne dokumenty krajowe, europejskie i światowe, w tym:
- Krajowy Program Badań (KPB)
- Krajowe Inteligentne Specjalizacje (KIS)
- Politykę ekologiczną państwa 2030 (PEP2030) – strategia rozwoju w obszarze środowiska i gospodarki wodnej
- Politykę energetyczną Polski do 2040 roku (PEP2040)
- Strategię na rzecz Bioróżnorodności do 2030 roku (EU Biodiversity Strategy for 2030)
- Strategię „od pola do stołu” (From Farm to Fork) Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przyjęta przez Komisję Europejską
- Program Europejski Zielony Ład (European Green Deal)
- Cele Zrównoważonego Rozwoju, zawarte w Agendzie 2030 opracowanej przez Organizację Narodów Zjednoczonych
- Stanowisko Komitetu Nauk Agronomicznych przy II Wydziale PAN w sprawie podjęcia działań koniecznych do ograniczania negatywnych skutków suszy dla produkcji rolniczej w Polsce z dn. 9 lipca 2020 r.
Międzynarodowa Konferencja Agrofizyczna pozwala na:
- integrację środowisk naukowych i zacieśnianie kontaktów merytorycznych,
- tworzenie interdyscyplinarnych grup roboczych oraz efektywnych zespołów badawczych,
- koordynację krajowych i zagranicznych programów badawczych w celu utworzenia centrum badań
- agrofizycznych,
- określenie priorytetów badawczych dla potrzeb nowoczesnego rolnictwa,
- wyznaczenie nowych trendów oraz kierunków rozwoju nauk agrofizycznych.
Wydarzenie należy do bardzo prestiżowych i znanych w tej tematyce. Uczestniczy w nim zwykle ok. 150 osób i są to eksperci z całego świata.
Konferencja dofinansowana jest w ramach projektu: 14th International Conference on Agrophysics: Soil, Plant & Climate (ICA) finansowanego w ramach umowy nr DNK/SN/512082/2021 z dnia 26.11.2021 r. w drodze konkursu ogłoszonego w dniu 10 marca 2021 r. przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Doskonała Nauka.
Organizatorzy
Organizatorzy:
- Fundacja Polskiej Akademii Nauk
- Instytut Agrofizyki PAN
- Polska Akademia Nauk, Oddział w Lublinie